Novinky

{flv}tank|600|450|1{/flv}

 

Hviezdoslavova horáreň

Tri kilometre od Oravskej Polhory sa nachádza známe turistické miesto – Slaná voda. Od tejto chaty vedú značené turistické chodníky na Babiu horu a hlavne k cieľu našej cesty, Hviezdoslavovou alejou k Hviezdoslavovej hájovni. Toto okolie mnohý nazývajú aj „panenskou prírodou“, lebo tu ešte stále na prechádzke nájdete maliny, jahody a všemožné druhy húb a iných lesných plodov.

Od Slanej vody sa vydáme po žltej značke. Tento úsek sa nazýva Hviezdoslavova alej – chránená prírodná pamiatka, je to cestička čo vedie k horárni a často sa po nej prechádzal P.O. Hviezdoslav. Tu sa inšpiroval prírodou a dobrosrdečnosťou ľudí a napísal Hájnikovu ženu. Pod ochranou Oravského múzea je aj Hviezdoslavova hájovňa s expozíciou Hájnikovej ženy v Oravskej Polhore.

Expozícia je rozdelená do štyroch častí: v prvej predstavuje životné a pracovné prostredie hájnickej rodiny, v druhej je znázornený sled, zrod a realizácia myšlienky napísať Hájnikovu ženu, v tretej je vstup diela do povedomia národa a v poslednej je súčasnosť Hájnikovej ženy. Zaujímavé je, že pôvodná „Hviezdoslavova“ horáreň vyhorela. Súčasná horáreň je postavená na jej základoch. V areáli hájovne sa nachádza ešte jeden objekt, ktorý je venovaný pamiatke ďalšieho slovenského spisovateľa – Milana Urbana, ktorý sa tu narodil.

Naspäť sa môžeme vrátiť po rovnakej trase ako sme prišli, alebo pôjdeme po modrej značke, poľnou cestou popri lese, na križovatke Vonžovec s červenou značkou odbočíme doľava a asfaltová cesta nás privedie späť na chatu Slaná voda.

Po takto strávenom dni, možno zistíte, že aj vo vás drieme poetický duch.

horaren1
horaren1
horarren2
horarren2

 

 

Video